Prawda Katyńska

Prawda was wyzwoli…

To stwierdzenie nie musi mieć adresata, gdyż każdy z nas w jakimś wymiarze swojego życia zaciera większą czy mniejszą prawdę. Tak zacierano przez lata prawdę o Katyniu. Spierano się najpierw o to, KTO to zrobił, by ostatnio doprowadzić spór do zupełnego absurdu: KTO tam zginął?

Wobec dzisiejszej tragedii już chyba największy kłamca nie będzie miał odwagi kłamać dalej. Jeśli w zadumie prześledzi się listę nazwisk osób, które zginęły w drodze na uroczystość oddania czci zamordowanym, chyba już nikt nie będzie wątpił, że nie było to zbiorowe złudzenie. Że w Katyniu był mord, że zrobili to konkretni ludzie w konkretnym czasie. I że zginęli tam – przed laty –  szczególni Synowie Polskiej Ziemi.

Katyń pokryją nowe tablice i nowe wspomnienia. I na zawsze pozostanie to miejsce już nie tylko miejscem pamięci ofiar sprzed lat, ale ostrzeżeniem dla Europy i jej niepamięci. To miejsce będzie odtąd świadkiem nowego przesłania: przesłania o wyzwalającej mocy PRAWDY.

Autor

Jarosław Andrzej Sobkowiak

cognitive science, anthropology of communication, media ethics, media and artificial intelligence, UKSW Knowledge Base - team leader // kognitywistyka, antropologia komunikacji, etyka mediów, media a sztuczna inteligencja, Baza Wiedzy UKSW - przewodniczący zespołu https://bazawiedzy.uksw.edu.pl

Jeden komentarz do “Prawda Katyńska”

  1. Jesteśmy, jako ludzie, poszukiwaczami Prawdy, a nie jej posiadaczami. Prawda ciągle jest, i będzie, przed nami. Dążenie do Prawdy jest naszą potrzebą i zadaniem. Aby Prawdę odkrywać musimy sobie pomagać. Dlatego dziwią mnie ludzie, którzy uważają, że Prawda jest na ich usługach, że mogą tworzyć Prawdę tak jak im wygodnie, że mogą manipulować faktami. To są cały czas próby tworzenia doskonałego świata. Tylko doskonałego świata nie mogą stworzyć niedoskonali ludzie. Ludzie znów nie odrobili pracy domowej zadanej na ostatniej lekcji.

Możliwość komentowania została wyłączona.