Klauzula sumienia

W dniach 15-17 czerwca odbyło się w Licheniu Starym Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszenia Teologów Moralistów. W tym roku debata skupiała się wokół Sakramentu Pokuty w 30. rocznicę adhortacji Reconciliatio et paenitentia. Podjęto również szereg bieżących problemów moralnych, w tym problem sprzeciwu sumienia. Zebrani na spotkaniu przedstawiciele wszystkich ośrodków akademickich w Polsce przyjęli jednomyślnie oświadczenie w sprawie klauzuli sumienia, popierające środowiska medyczne walczące o prawo do sprzeciwu sumienia.

Poniżej tekst przyjętego oświadczenia.

Oświadczenie – sprzeciw sumienia

Autor

Jarosław A. Sobkowiak

Nauczyciel akademicki. Zakres badań: antropologia i aksjologia kultury, etyka, hermeneutyka filozoficzna i teologiczna, moralność w aspekcie "intellectus fidei".

Jedna myśl do “Klauzula sumienia”

  1. Mądre oświadczenie. Zwłaszcza dlatego, że skupia się na sumieniu, które posiadają wszyscy ludzie, a nie na wierze, która nie jest udziałem wszystkich.

    Czekam na jakiś wpis o wnioskach i przemyśleniach dotyczących tematu zjazdu. Intuicyjnie czuję, że sakrament pokuty jest najbardziej dynamicznym, zmieniającym się i wymagającym ciągłych debat sakramentem, więc pewnie dyskusje były niezwykle ciekawe.

Możliwość komentowania jest wyłączona.